971 205 028 De dilluns a divendres de 9 a 14 h C/ Sant Joaquim, 9 - 07003 - Palma

Avui, roda de premsa per presentar el XI Concert cooperatiu solidari a benefici de la Fundació Vicente Ferrer

Les cooperatives d’ensenyament de la UCTAIB presenten el Concert Solidari a benefici de la Fundación Vicente Ferrer

Enric Pozo: “una fita d’intercooperació històrica en la que els nostres alumnes esdevenen artistes de la pau i la solidaritat”

 Ciutat, 5 de març de 2020.- Les cooperatives d’ensenyament de la UCTAIB –la Unió de Cooperatives de Treball Associat de les Illes Balears- han presentat avui “l’Onzè Concert Solidari Cooperatiu”, que tindrà lloc el proper dimecres 11 de març al Teatre Principal de Palma i en el que participaran 400 alumnes de nou cooperatives d’ensenyament de Mallorca.

 L’esdeveniment es realitzarà en dos torns, un primer a les 17.30 hores amb les cooperatives Es Liceu, CIDE, Mata de Jonc i Son verí Nou, i un segon torn a les 19.30 hores amb les cooperatives Art i Sons, Es Lledoner, Aula Balear, Manjon i Gorg Blau. El fil conductor de l’acte anirà a càrrec del professor i actor, Pau Coya.

 El concert s’emmarca en el conveni de col·laboració signat recentment entre UCTAIB i la Fundació i respon a un dels principis cooperatius que treballa tota la comunitat educativa, el del “Compromís amb la comunitat”. El president de la sectorial d’ensenyament, Enric Pozo, ha explicat el treball que s’està desenvolupant al llarg d’aquest curs escolar a totes les cooperatives i ha destacat aquest concert “com una fita d’intercooperació històrica de les cooperatives d’ensenyament, en la que els nostres alumnes esdevenen artistes de la pau i la solidaritat”.

 Per la seva banda, la presidenta de la UCTAIB i vici-presidenta de COCETA –la Confederació Espanyola de Cooperatives de Treball Associat-, Malena Riudavets, ha posat l’accent en la coincidència dels valors compartits per les cooperatives i la Fundació, “la solidaritat, la igualtat de gènere i l’economia social”.

 La recaptació d’aquest concert, així com el conjunt d’activitats que les cooperatives d’ensenyament desenvolupen al llarg de l’any, es destinarà a la construcció d’una Escola de Reforç i Centre Comunitari a la població rural de Kokkanti, al districte d’Anantapur (Andra Pradesh) i la compra de 60 bicicletes per col·laborar en la seguretat i normalitat del trajecte cap a l’escola dels alumnes.

 Finalment, Isabel Pizá, delegada de la Fundación Vicente Ferrer a Balears, ha destacat la importància d’aquesta col·laboració, “ja que el món cooperatiu i el món solidari estem sumant esforços per fer costat a les comunitats vulnerables i en risc d’exclusió, així com als col·lectius més desfavorits socialment, les dones i les persones amb discapacitat. Ens mou repte conjunt és construir un món millor”.

 Enric Pozo, UCTAIB: 667 734 634  ensenyament@uctaib.coop

Isabel Pizá, FVF: 629 558 432 ipiza@fundacionvicenteferrer.org

Vos adjuntam algunes imatges d’aquest esdeveniment

Related Posts

Llistat de temes